Bishop

Rt. Rev. Stephen Robson

Rt. Rev. Stephen Robson

Bishop Stephen Robson was born at Carlisle, 1st April 1951; educated at Caldey Grange, Carlisle and Lanark Grammar Schools; Edinburgh University (BSc, 1974; MTh 1988); St Andrew’s College, Drygrange. Ordained, Our Lady & St Joseph’s, Carlisle, 17th March 1979.

Bishop Robson served in Kirkcaldy, Edinburgh, Duns and Eyemouth, Dunbar, East Calder, North Berwick and Broxburn; staff, St Mary’s College, Blairs; spiritual director, Pontifical Scots College, Rome 1998-2006 (STD, Pontifical Gregorian University, 2003; JCL 2006); Episcopal Vicar for Education; Chancellor 2007– 2013. Nominated titular bishop of Tunnuna and auxiliary of St Andrews and Edinburgh, 8th May 2012; ordained 9th June 2012. He was appointed Bishop of Dunkeld by Pope Francis 11th December 2013, installed at St Andrew’s Cathedral 9th January 2014.

 

 
Bishop’s Diary